Tuesday’s SEA Games medal wrap

In the overall medals haul so far in the event, Singapore lead the medal count with a total of 150 medals including 52 gold medals so far. They are followed by Thailand with 38 gold’s (113 overall) and Vietnam on 33 gold medals (87 overall).

Here is a break-down of all the medals that were awarded on Tuesday.

Aquatics-Diving

Men's 3m Synchronised Springboard – Gold: Malayasia; Silver: Singapore; Bronze: Indonesia
Women's 10m Platform – Gold: Pamg Pandalela Rinong (Mas); Silver: Loh Zhiayi (Mas) Bronze: Lim Shen-Yan Freida (Sin)

Aquatics-Swimming

Women's 200m Butterfly – Gold: Nguyen Thi Anh Vien (Vie); Silver: Quah Ting Wen (Sin); Bronze: Pankaew Sutasinee (Tha)
Men's 100m Butterfly – Gold: Schooling Joseph Isaac (Sin); Silver: Sutoanto Glenn Victor (Ina); Bronze: Sidiq Triady Fauzi (Ina)
Women's 100m Backstroke – Gold: Tao Li (Sin); Silver: Ratih Anak Agung Istri Kania (Ina); Bronze: Yu Roxanne Ashley (Phi)
Men's 400m Individual Medley – Gold: Uah Zheng Wen (Sin); Silver: Pang Sheng Jun (Sin); Bronze: Tran Duy Khoi (Vie)
Women's 200m Freestyle – Gold: Nguyen Thi Anh Vien (Vie); Silver: Junkrajang Natthanan (Tha); Bronze: Alkhaldi Jasmine (Phi)
Men's 4x100m Freestyle Relay – Gold: Singapore; Silver: Malaysia; Bronze: Indonesia

Athletics

Men's Hammer Throw – Gold: Stuart Caleb John Christian (Phi); Silver: Phetchaiya Tantipong (Tha); Bronze: Wong Jackie Siew Cheer (Mas)
Women's Hammer Throw – Gold: Koomphon Mingkamon (Tha); Silver: Gimsrang Panwat (Tha); Bronze: Wong Grace Xiu Mei (Mas)
Men's Pole Vault – Gold: Purahong Porranot (Tha); Silver: Obiena Ernest John (Phi); Bronze: Alwi Iskandar (Mas)
Men's Triple Jump – Gold: Ismail Muhammad Hakimi (Mas); Silver: Kongnil Varunyoo (Tha); Bronze: Nguyen Van Hung (Vie)
Men's 5000m – Gold: Nguyen Van Lai (Vie); Silver: Prayogo Agus (Ina); Bronze: Namkhet Sanchai (Tha)
Women's 5000m – Gold: Triyaningsih Triyaningsih (Ina); Silver: Budiarti Rini (Ina); Bronze: Thet Phyu War (Mya)
Men's 100m – Gold: Cray Eric Shauwn (Phi); Silver: Boby Yaspi (Ina) Bronze: Iswandi Iswandi (Ina)
Women's 100m – Gold: Richardson Kayla Anise (Phi); Silver: Wannakit Tassaporn (Tha); Bronze: Pereira Veronica Shanti (Sin)

Billiards & Snooker
Women's 9-Ball Pool Singles – Gold: Centeno Chezka (Phi); Silver: Amit Rubilen (Phi); Bronze: Aung Aye Mi (Mya) & Chitchomnart Siraphat (Tha)
Men's 1 Cushion Carom – Gold: Tran Phi Hung (Vie); Silver: Ma Minh Cam (Vie); Bronze: Reyes Efren (Phi) & Dela Cruz Francisco (Phi)
Men's English Billiards Doubles – Gold: Myanmar; Silver: Singapore; Bronze: Thailand & Vietnam 

Bowling
Men's Single – Gold: Ismail M. Rafiq (Mas); Silver: Arromsaranon A. (Tha); Bronze: Tan Javier (Sin)
Women's Single – Gold: Tan Daphne (Sin); Silver: Tan Jazreel (Sin); Bronze: Cheah Esther (Mas)

Canoeing
Men's K4-200m – Gold: Thailand; Silver: Singapore; Bronze: Indonesia
Men's C1-200m – Gold: Mehue Spens Stuber (Ina); Silver: Maung Maung (Mya); Bronze: Macaranas Hermie (Phi)
Women's K1-200m – Gold: Chen Sarah Jiemei (Sin); Silver: Sokoy Erni (Ina); Bronze: Do Thi Thanh Thao (Vie)
Men's K1-200m – Gold: Toh Mervyn Yingjie (Sin); Silver: Srichart Aditep (Tha); Bronze: Gandie Gandie (Ina)
Women's C1-200m – Gold: Truong Thi Phuong (Vie); Silver: Thiangkathok Orasa (Tha); Bronze: Andriyani Riska (Ina)
Women's K2-200m – Gold: Thailand; Silver: Singapore; Bronze: Vietnam
Men's C2-200m – Gold: Myanmar; Silver: Singapore; Bronze: Philippines
Men's K2-200m – Gold: Indonesia; Silver: Singapore; Bronze: Thailand
Women's K4-200m – Gold: Thailand; Silver: Singapore; Bronze: Indonesia

Equestrian

Dressage Individual – Gold: Gading Larasati (Ina); Silver: Chew Caroline Pei-Jia (Sin); Bronze: Manayang Alfaro (Ina)

Gymnastics-Artistic

Men's Floor Exercise – Gold: Capellan Reyland (Phi); Silver: Hoe Wah Toon (Sin); Bronze: Pham Phuoc Hung (Vie)
Women's Vault – Gold: Phan Thi Ha Thanh (Vie) Silver: Tan Ing Yueh (Mas); Bronze: Abdul Hadi Farah Ann (Mas)
Men's Pommel Horse – Gold: Kaewpanya Rartchawat (Tha); Silver: Gan Gabriel (Sin); Bronze: Le Thanh Tung (Vie)
Women's Uneven Bars – Gold: Tan Ing Yueh (Mas); Silver: Verdeflor Ava Lorein (Phi); Bronze: Abdul Hadi Farah Ann (Mas)
Men's Rings – Gold: Dang Nam (Vie); Silver: Pham Phuoc Hung (Vie); Bronze: Chokpaoumpai Weena (Tha)

Petanque

Mixed Doubles – Gold: Thailand; Silver: Vietnam; Bronze: Laos & Cambodia

Sailing

Male Laser Standard – Gold: Singapore; Silver: Malaysia; Bronze: Thailand
Male Youth Laser Radial (U19) – Gold: Singapore; Silver: Thailand; Bronze: Indonesia
Female Youth Laser Radial (U19) – Gold: Malaysia; Silver: Thailand; Bronze: Singapore
Male Fleet Racing Keelboat – Gold: Singapore; Silver: Philippines; Bronze: Thailand
Female Laser Radial – Gold: Thailand; Silver: Singapore; Bronze: Malaysia
Female Fleet Racing Keelboat – Gold: Singapore; Silver: Malaysia; Bronze: Thailand

Sepaktakraw

Men's Team – Gold: Thailand; Silver: Malaysia; Bronze: Indonesia; Singapore

Shooting

Women's 50m Rifle Prone Team – Gold: Thailand; Silver: Malaysia; Bronze: Singapore
Men's Skeet Team – Gold: Thailand; Silver: Singapore; Bronze: Malaysia
Men's 50m Rifle Prone Team – Gold: Thailand; Silver: Singapore; Bronze: Myanmar
Men's Skeet – Gold: Hathaichukait Jiranunt (Tha); Silver: Low Jiang Hao (Sin); Bronze: Phasee Pitipoom (Tha)

Tennis

Men's Team – Gold: Thailand; Silver: Indonesia; Bronze: Malaysia
Women's Team – Gold: Thailand; Silver: Philippines; Bronze: Indonesia

Comments